Ta witryna używa plików Cookie. Więcej informacji o używanych plikach cookie można znaleźć w zakładce Polityka Prywatności.

Facebook brat albert 1 krosno godłoSejm RPlogoPisposelpiotrowicz

slide 2

20.09.2011


20 września 2011 r. Konferencja – Seminarium nt. Obozu Kobiecego Ravensbrück – „Odzyskać z niepamięci” - spotkanie ze Świadkiem

 W dniu 20 września 2011r. senator Stanisław Piotrowicz zorganizował w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie Konferencję - Seminarium nt. Kobiecego Obozu Ravensbrück – „Odzyskać z niepamięci”.

Na spotkanie to senator Piotrowicz zaprosił  Panią dr Wandę Półtawską byłą więźniarkę KL Ravensbrück, a także, w celu u wygłoszenia prelekcji, Panią Barbarę Oratowską - Dyrektorem Muzeum „Pod Zegarem” w Lublinie.

Seminarium rozpoczął senator Stanisław Piotrowicz witając serdecznie wszystkich zaproszonych gości oraz przedstawiając cel, dla jakiego odbywa się spotkanie tj. upamiętnienie ogromu cierpień żyjących i zmarłych więźniarek Ravensbrück. Przypomniał również, że w 66. rocznicę wyzwolenia tego Obozu Senat RP przyjął jednogłośnie uchwałę w sprawie ustanowienia kwietnia miesiącem pamięci o ofiarach niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück. Inicjatorem przyjęcia uchwały był senator Stanisław Piotrowicz.

Po słowie wstępnym senatora Piotrowicza głos zabrała Pani Barbara Oratowska. W swoim przemówieniu przybliżyła historię Muzeum Lubelskiego Oddziału Martyrologii „Pod Zegarem”, którym kieruje, a także przedstawiła kilka projektów edukacyjnych, które mają na celu zachowanie pamięci o Obozie Ravensbrück. Po tej prelekcji, słuchacze mieli okazję usłyszeć relację o tych tragicznych wydarzeniach z ust bezpośredniego ich świadka - Pani dr Wandy Półtawskiej. W niezwykle ekspresyjnej relacji mówiła o przeżyciach, jakich doznała będąc w obozie, o strachu, bólu, upokorzeniu, ale również o nadziei i wierze, o przeżyciach tak ekstremalnych, których dzisiaj nie sposób sobie wyobrazić. Skrajne warunki, w które człowiek jest wtrącony wymagają polaryzacji postaw „człowiek może być albo świętym, albo zbrodniarzem”, wybór zależy od wychowania, wpojonych wartości i indywidualnej wrażliwości. Z cechami tymi człowiek się nie rodzi, to efekt żmudnego procesu wychowawczego, któremu młodzi ludzie powinni być poddawani. Honor, patriotyzm, szacunek do drugiego człowieka to wartości, które są potrzebne w każdym czasie, a ich brak prowadzić może do takiego bestialstwa, którego m.in. doświadczyły więźniarki KL Ravensbrück. Z tego względu tak, ważne i cenne są wszelkie inicjatywy dotarcia, zwłaszcza do młodzieży, z informacjami na temat tak tragicznych, ale również bohaterskich wydarzeń z czasów II wojny światowej.

Kończąc spotkanie senator Stanisław Piotrowicz podziękował serdecznie wszystkim zaproszonym gościom, słuchaczom, a zwłaszcza młodzieży za przybycie na konferencję.

Naszą witrynę przegląda teraz

Odwiedza nas 46 gości oraz 0 użytkowników.

Licznik odwiedzin

© 2009-2019 by GPIUTMD

Biuro Poselskie Posła na Sejm RP Stanisława Piotrowicza

38-400 Krosno, ul. Słowackiego 4
 tel./fax 134202690

mail do biura: biuro@poselpiotrowicz.pl

mail: Stanislaw.Piotrowicz@sejm.pl

© 2017 Poseł Stanisław Piotrowicz