Ta witryna używa plików Cookie. Więcej informacji o używanych plikach cookie można znaleźć w zakładce Polityka Prywatności.

Facebook brat albert 1 krosno godłoSejm RPlogoPisposelpiotrowicz

slide 2

8.04.2011


8 kwietnia 2011 r. Konferencja „Odzyskać z niepamięci” – obchody 66. Rocznicy wyzwolenia Obozu Ravensbrück

Senator Stanisław Piotrowicz jako przewodniczący Senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji zorganizował Konferencję pod hasłem „Odzyskać z niepamięci”, wpisującą się w obchody 66. Rocznicy wyzwolenia KL Ravensbrück. Współorganizatorami konferencji była Fundacja Na Rzecz Kobiet „JA KOBIETA” oraz Fundacja „MECENAT SZTUKI”.

Senator Stanisław Piotrowicz otwierając Konferencję podkreślił, że jej celem jest upamiętnienie niebywałego okrucieństwa, jakie wiązało się z istnieniem obozu w Ravensbrück, jedynego obozu dla kobiet. Ta sama intencja przyświecała senatorom podczas podejmowania przez Senat RP uchwały stanowiącej miesiąc kwiecień miesiącem pamięci o ofiarach Ravensbrück.

„Ta konferencja ma właśnie przypomnieć te tragiczne wydarzenia, ale jednocześnie ma być hołdem dla tych, którzy cierpieli w tym obozie i ponieśli śmierć, i również hołdem i pamięcią o tych, którym cudem udało się ocaleć i przeżyć. Ta konferencja również ma być przesłaniem do nas żyjących i do przyszłych pokoleń, że to co wydarzyło się kiedyś, nie odeszło bezpowrotnie”.

Senator Stanisław Piotrowicz powitał serdecznie wszystkich zaproszonych gości a w sposób szczególny panią doktor Wandę Półtawską - gościa honorowego i jedną z nielicznych żyjących osób, które doświadczyły tego okrucieństwa.

Podczas Konferencji głos zabrali m.in. Pan Wicemarszałek Senatu Zbigniew Romaszewski, Adam Siwek Naczelnik Wydziału Krajowego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Pan dr Franciszek Gryciuk p.o. Prezes Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Pani Alicja Gajewska Przewodnicząca Klubu Byłych Więźniów Obozu Koncentracyjnego dla Kobiet Ravensbrück, Pani Barbara Oratowska Kierownik Oddziału Martyrologii „Pod Zegarem” Muzeum Lubelskiego, dr Wanda Półtawska, dr Agnieszka Fedorowicz z Zakładu Historii Społecznej XX wieku Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Tomasz Wilde historyk, reżyser dokumentalista, Hanna Nowakowska Prezes Fundacji na Rzecz Kobiet „Ja Kobieta”, Elżbieta Sęczykowska Fundator Fundacji „Mecenat sztuki”.

Pani Alicja Gajewska Przewodnicząca Klubu Byłych Więźniów Obozu Koncentracyjnego dla Kobiet Ravensbrück w swoim wystąpieniu przypomniała, że w obozie w okresie wojny przebywało około czterdziestu tysięcy Polek, a wróciło po wojnie i zostało przy życiu jedynie około ośmiu tysięcy. Zginęły z powodu chorób, głodu i wycieńczenia, ale także na skutek wyroków śmierci. Około dwustu kobiet zostało rozstrzelanych, siedemdziesiąt cztery kobiety były poddawane operacjom pseudomedycznym, a wśród tych, które przeżyły były przeważnie osoby okaleczone.

Pani dr Wanda Półtawska jako gość honorowy wspominała: „ …w 1945 r. w styczniu władze lagru postanowiły zlikwidować „króliki”. Następnego dnia miała być egzekucja. Dowiedziałyśmy się o tym po cichu. I tego wieczoru „króliki” napisały testament. W tym testamencie żądałyśmy, żeby Niemcy, które przegrały wojnę, zorganizowały na terenie neutralnym międzynarodową szkołę dla młodzieży, gdzie młodzież będzie się uczyła przyjaźni. Ten testament wysłałyśmy do Neusterlitz przez będący tam stalag – niestety oryginał zaginął. Po powrocie otworzyłyśmy ten testament i tym testamentem zainteresowało się stowarzyszenie niemieckie sympatyków Ravensbrück jako miejsca przestrogi i pamięci. Wskutek tego został tam ufundowany ośrodek nie szkoła, bo to się nie udało, ośrodek spotkań młodzieży. Odnowiono dom aufseherinzjerski dla młodzieży, drugi na muzeum. Ja dostałam złoty klucz, żeby otworzyć ten ośrodek. Jesteśmy tu po sześćdziesięciu sześciu latach. Na corocznych rocznicach wyzwolenia przedstawicieli rządu polskiego nie było. Myśmy próbowały to zmienić – bezskutecznie….”

W swoim wystąpieniu Pani dr Agnieszka Fedorowicz z Zakładu Historii Społecznej XX wieku Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie opowiedziała o swoich badaniach dotyczących Ravensbrück. Mówiła, że młode pokolenie za mało się interesuje Ravensbrück i podejmuje działania dotyczące utrwalania pamięci. „… Chciałabym się z państwem podzielić moimi doświadczeniami związanymi właśnie z podejmowaniem naukowym badań dotyczących Ravensbrück.

...wszystkie kobiety, które trafiły do obozów koncentracyjnych, były aresztowane z czterech takich najważniejszych powodów. Pierwszy z powodów politycznych, czyli tutaj należy zwrócić przede wszystkim uwagę na komunistki, socjaldemokratki czy badaczki Pisma Świętego, wszystkie te kobiety, które z powodów politycznych przeciwstawiły się ideologii nazistowskiej. Drugi powód aresztowań to przede wszystkim powód rasistowski, czyli chodzi tutaj przede wszystkim o ideologię rasistowską, która wprowadzała podział na nadludzi, podludzi, a także określała stosunek Niemców do poszczególnych narodowości. Kolejny powód aresztowań to tak zwany rasizm społeczno-eugeniczny, czyli mający na względzie dobro narodu niemieckiego…”

            Senator Stanisław Piotrowicz odnosząc się do powyższego wystąpienia podziękował przede wszystkim za to, że wśród tych nielicznych młodych naukowców, Pani doktor podjęła badania nad tym, czym był obóz Ravensbrück, że dokumentuje w swoich pracach również i świadectwa jeszcze żyjących osób, a przede wszystkim, że je publikuje.

Senator Stanisław Piotrowicz podziękował również pani Halinie Nowakowskiej, prezes Fundacji na Rzecz Kobiet „Ja Kobieta” oraz pani Elżbiecie Sęczykowskiej, która jest fundatorem Fundacji „Mecenat Sztuki”. „To z inspiracji tych pań, jak już wielokrotnie wspominałem, doszło do wystawy, do uchwały Senatu i do tej konferencji. Jestem niezmiernie paniom wdzięczny za podjęcie tego tematu i powiem, że na te słowa życzliwości i podziękowania kierowane pod moim adresem nie w pełni zasłużyłem, po prostu uczyniłem to, co było moją powinnością. A że czyniłem to z radością i z tym, co mi w sercu grało, tym większe podziękowanie dla pań, że pozwoliły zrealizować to, co gdzieś tam głęboko w sercu się tliło. Serdecznie dziękuję paniom za tę inspirację i za przygotowanie do obchodów 66. Rocznicy wyzwolenia obozu Ravensbrück. W przerwie dzisiejszej konferencji toczą się ożywione dyskusje, czasami może nawet jeszcze ciekawsze niż te oficjalne wypowiedzi. One inspirują nas do tego, żeby tematy poruszone w kuluarach również były zrealizowane w takiej bardziej oficjalnej formie”.

W podsumowaniu Konferencji senator Stanisław Piotrowicz wspomniał o słowach księdza kardynała Joachima Meisnera, arcybiskupa Kolonii. „…Słowa te zamieścił w swojej przedmowie do książki, którą przed chwilą wręczyła mi autorka „I boję się snów”, pani dr Wanda Półtawska. Niniejsza książka zawiera wspomnienia z najciemniejszego rozdziału życia człowieka, narodu Europy… Są świadectwem ludzkiego życia i cierpienia w czasach nieludzkich”.

Źródło:  ww2.senat.pl

Naszą witrynę przegląda teraz

Odwiedza nas 56 gości oraz 0 użytkowników.

Licznik odwiedzin

© 2009-2019 by GPIUTMD

Biuro Poselskie Posła na Sejm RP Stanisława Piotrowicza

38-400 Krosno, ul. Słowackiego 4
 tel./fax 134202690

mail do biura: biuro@poselpiotrowicz.pl

mail: Stanislaw.Piotrowicz@sejm.pl

© 2017 Poseł Stanisław Piotrowicz