Ta witryna używa plików Cookie. Więcej informacji o używanych plikach cookie można znaleźć w zakładce Polityka Prywatności.

Facebook brat albert 1 krosno godłoSejm RPlogoPisposelpiotrowicz

slide 2

30.03. 2011


30 marca 2011 r. Uchwała Senatu RP w 66. Rocznicę wyzwolenia Obozu Ravensbrück oraz otwarcie wystawy zorganizowanej przez senatora Stanisława Piotrowicza


 Senat RP na 73. Posiedzeniu Senatu w dniu 30 marca 2011 r. przyjął jednogłośnie uchwałę w sprawie ustanowienia kwietnia miesiącem pamięci o ofiarach niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück (KL Ravensbrück). Kwiecień staje się tym samym miesiącem pamięci o kobiecym obozie koncentracyjnym KL Ravensbrück. Inicjatorem uchwały był senator RP Stanisław Piotrowicz jako przewodniczący Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

 

 

Uchwała Senatu oraz zdjęcia z wystąpienia senatora Stanisława Piotrowicza jako Przewodniczącego Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji z okazji podjęcia przez Senat uchwały w sprawie ustanowienia kwietnia miesiącem pamięci o ofiarach niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück (KL Ravensbrück).

 

UCHWAŁA

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 30 marca 2011 r.

w sprawie ustanowienia kwietnia miesiącem pamięci o ofiarach

niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück

(KL Ravensbrück)

Senat Rzeczypospolitej Polskiej pragnie przypomnieć, że 30 kwietnia 2011 r. mija kolejna rocznica wyzwolenia przez Armię Czerwoną niemieckiego, nazistowskiego KL Ravensbrück.

W czasie II wojny światowej w KL Ravensbrück osadzono 132 tysiące kobiet i dzieci, z których zginęły blisko 92 tysiące. Liczbę Polek szacuje się na około 40 tysięcy.

W latach 1942-1944 w KL Ravensbrück przeprowadzano zbrodnicze doświadczenia medyczne na więźniarkach – w większości młodych Polkach. Operacjom poddano 86 więźniarek, w tym 74 Polki, przy czym większość z tych, które przeżyły, została kalekami.

Szczególnie istotne jest podkreślenie tego, o czym zdaje się zapominać nie tylko polska, ale i międzynarodowa opinia publiczna: w KL Ravensbrück największą grupę etniczną stanowiły Polki i niemal wyłącznie na nich wykonywane były eksperymenty pseudomedyczne. Wyzwolenie KL Ravensbrück 30 kwietnia 1945 r. nie zakończyło cierpień.

Niezmierzone cierpienia, jakim poddane było pokolenie Polaków żyjących w czasie II wojny światowej, nie mogą być zapominane. Młode pokolenie coraz mniej wie o tych strasznych czasach. Powinnością naszą jest upamiętnienie ofiar, znanych i nieznanych, i zapewnienie należnego im miejsca w historii, podkreślając ich patriotyzm, bohaterską walkę o zachowanie człowieczeństwa w skrajnie trudnych warunkach.

Oddajemy hołd ofiarom zamęczonym w niemieckim, nazistowskim KL Ravensbrück oraz ocalałym, byłym więźniarkom obozu - Świadkom Historii.

Dla upamiętnienia męczeństwa ofiar – kobiet i dzieci, Senat Rzeczypospolitej Polskiej ogłasza kwiecień miesiącem pamięci o ofiarach niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück.

Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".

MARSZAŁEK SENATU

Bogdan BORUSEWICZ

           We współpracy z Fundacją na rzecz Kobiet JA KOBIETA i Fundacją MECENAT SZTUKI w związku z tym wydarzeniem w Senacie, senator Stanisław Piotrowicz był inicjatorem otwarcia wystawy portretów byłych Ravensbrüczanek autorstwa znanego polskiego fotografika Moniki Bajkowskiej. Ekspozycja wpisuje się w obchody 66. Rocznicy wyzwolenia niemieckiego kobiecego obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück, która przypada, jak co roku, 30 kwietnia 2011 r.

 

Zdjęcia z otwarcia przez senatora Stanisława Piotrowicza Wystawy „Odzyskać z niepamięci”

Zdjęcia ze zwiedzania Wystawy „Odzyskać z niepamięci”

Źródło : www.senat.pl oraz www.kobieta50plus.pl

Naszą witrynę przegląda teraz

Odwiedza nas 33 gości oraz 0 użytkowników.

Licznik odwiedzin

© 2009-2019 by GPIUTMD

Biuro Poselskie Posła na Sejm RP Stanisława Piotrowicza

38-400 Krosno, ul. Słowackiego 4
 tel./fax 134202690

mail do biura: biuro@poselpiotrowicz.pl

mail: Stanislaw.Piotrowicz@sejm.pl

© 2017 Poseł Stanisław Piotrowicz