Ta witryna używa plików Cookie. Więcej informacji o używanych plikach cookie można znaleźć w zakładce Polityka Prywatności.

Facebook brat albert 1 krosno godłoSejm RPlogoPisposelpiotrowicz

slide 2

Sylwetka / O mnie


Poseł Stanisław Piotrowicz – życiorys
 
Stanisław Piotrowicz urodził się w 1952 roku w Bochni. Studia prawnicze ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Karierę zawodową rozpoczął w Prokuraturze Rejonowej w Dębicy, skąd następnie przeniesiony został do Krosna i skierowany do pracy śledczej w ówczesnej Prokuraturze Wojewódzkiej. Gdy po wprowadzeniu w 1981 roku stanu wojennego odmówił prowadzenia śledztw o charakterze politycznym, został przeniesiony do Prokuratury Rejonowej w Krośnie. Dziewięć lat później, decyzją Ministra Sprawiedliwości, stanął na czele tejże prokuratury i funkcję tą pełnił aż do czasu, gdy w 2005 roku uzyskał mandat Senatora RP.

25 września 2005 roku w demokratycznych wyborach otrzymał mandat senatorski, natomiast w czerwcu 2007 roku, jako pierwszy krośnieński parlamentarzysta, został nobilitowany przez powierzenie mu wysokiego stanowiska w Rządzie Rzeczypospolitej Polskiej - został wiceministrem, obejmując funkcję Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów koordynującego pracę Służb Specjalnych.

21 października 2007 roku Stanisław Piotrowicz został ponownie wybrany na Senatora Rzeczypospolitej Polskiej. W Senacie zostało mu powierzone zaszczytne zadanie przewodniczenia pracom Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. Jako przewodniczący Komisji podejmował szereg inicjatyw mających na celu ochronę praw człowieka oraz praworządności. Zaliczyć do nich należy m.in. uchwałę dotyczącą ustanowienia kwietnia miesiącem pamięci o ofiarach obozu Ravensbrück; organizacji kilku konferencji w tym: dotyczącej osób niepełnosprawnych, środków probacyjnych oraz konferencji-spotkania z byłymi więźniarkami Ravensbrück a także wystawę fotografii. Był Członkiem Krajowej Rady Sądownictwa. Z ramienia polskiej izby wyższej uczestniczył w pracach Zgromadzenia Parlamentarnego Państw Zrzeszonych w NATO, jak również jest wiceprzewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Zbadania Katastrofy Smoleńskiej.

Senator Stanisław Piotrowicz swój mandat parlamentarzysty realizował podejmując liczne działania w Senacie jak i poza nim. Występował na forum plenarnym ponad 300 razy przede wszystkim jako senator-sprawozdawca w sprawach wymagających specjalistycznej wiedzy prawniczej. Wygłosił szereg oświadczeń. Interweniował w wielu instytucjach przede wszystkim w sprawach dotyczących nieprawidłowości w szeroko rozumianym wymiarze sprawiedliwości, w imieniu osób prywatnych, organizacji oraz instytucji. Podnosił kwestie ochrony środowiska; interweniował w sprawie zachowania się funkcjonariuszy policji i BOR pod pałacem prezydenckim; apelował o zwiększenie nakładów na opiekę zdrowotną na Podkarpaciu; walczył o fundusze na działalność dla podkarpackich instytucji; interweniował w sprawie budowy anten telefonii komórkowej na dachach zabytkowej części Krosna; podejmował, z powodzeniem, działania mające na celu ochronę drobnych przedsiębiorców przed podwójnymi opłatami.

9 października 2011 roku w demokratycznych wyborach otrzymał mandat poselski. Przez Sejm RP został wybrany na Członka Krajowej Rady Prokuratury. Od 17 listopada 2011 był zastępcą przewodniczącego Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, a także członkiem Komisji Ustawodawczej. Reprezentował Sejm RP przed Trybunałem Konstytucyjnym.
W VII Kadencji Sejmu pełniąc mandat poselski przynależał również do Zespołów Parlamentarnych takich jak:

 • Zespół ds. Zbadania Przyczyny Katastrofy Smoleńskiej TU-154 M z dnia 10 kwietnia 2010 r. - wiceprzewodniczący
 • Parlamentarny Zespół na rzecz Ochrony Życia i Rodziny
 • Parlamentarny Zespół na rzecz Katolickiej Nauki Społecznej
 • Parlamentarny Zespół Karpacki – wiceprzewodniczący
 • Parlamentarny Zespół ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski
 • Parlamentarny Zespół ds. Polsko-Japońskiej Współpracy Gospodarczej
 • Parlamentarny Zespół ds. Obrony Wolności Słowa
 • Parlamentarny Zespół ds. Obrony Demokratycznego Państwa Prawa – wiceprzewodniczący
 • Parlamentarny Zespół Członków i Sympatyków Ruchu Światło-Życie, Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich

25 października 2015 roku w demokratycznych wyborach po raz kolejny otrzymał mandat poselski uzyskując 15 747 głosów.

Poseł na Sejm RP Stanisław Piotrowicz od dnia 16.11.2015 r. przewodniczy Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, a od 25.11.2015 r. jest również członkiem Komisji Ustawodawczej.

Oprócz pracy we wskazanych komisjach poseł Stanisław Piotrowicz angażuje się w prace następujących zespołów parlamentarnych:

 • Parlamentarnego Zespołu Członków i Sympatyków Ruchu Światło-Życie, Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich - od 17.11.2015
 •  Parlamentarnego Zespołu Karpackiego - od 25.11.2015
 •  Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Polski Wschodniej - od 28.01.2016


Poseł Stanisław Piotrowicz jest członkiem Krajowej Rady Sądownictwa.

Przynależy również do stałych delegacji parlamentarnych i grup bilateralnych:

 •  Delegacja Sejmu i Senatu do ZP NATO – 28.01.2016 zastępca przewodniczącego
 •  Polska – Stany Zjednoczone Zespół Parlamentarny - 10.03.2016
 •  Polsko-Chińska Grupa Parlamentarna - 10.03.2016
 •  Polsko-Gruzińska Grupa Parlamentarna – 10.03.2016
 •  Polsko–Japońska Grupa Parlamentarna - 11.02.2016
 •  Polsko-Słoweńska Grupa Parlamentarna - 10.02.2016

Stanisław Piotrowicz jest człowiekiem aktywnym posiadającym ogromną wiedzę prawniczą. Podczas pełnienia mandatu poselskiego w swoim biurze udzielił niezliczoną liczbę  bezpłatnych porad prawnych dla osób prywatnych, instytucji oraz organizacji. W wielu tych sprawach podjął interwencje, które wymagały doświadczenia i ogromnej wiedzy prawniczej.
Jako poseł podejmował liczne działania w Sejmie, występował wiele razy na forum plenarnym, apelował w sprawach dotyczących ochrony środowiska i przekształcania stacji synoptycznej w Krośnie, interweniował w spawie bazy telefonii komórkowej, apelował w sprawie interpretacji przepisów podatkowych, a także w spawie niskich ryczałtów przyznawanych kuratorom społecznym oraz w sprawie regulacji przepisów prawa dotyczących tzw. outsourcingu pracowniczego.

Poseł Stanisław Piotrowicz był przez ponad 22 lata Prezesem Towarzystwa Pomocy im Św. Brata Alberta zajmującym się prowadzeniem Schronisk i Kuchni dla bezdomnych.
Poseł Piotrowicz jest Członkiem Rady Społecznej Archidiecezji Przemyskiej. W kwietniu 2011 roku został odznaczony przez abp Józefa Michalika złotym medalem „PRO ECCLESIA PREMISLIENSI”.

Poseł Stanisław Piotrowicz jest także komentatorem w Radio Maryja i TV Trwam.

Jego życiowym credo są słowa Jana Pawła II „Bądźcie ludźmi sumienia”, dlatego w każdej sytuacji stara się być człowiekiem uczciwym i zawsze kieruje się głosem sumienia.
 

Naszą witrynę przegląda teraz

Odwiedza nas 38 gości oraz 0 użytkowników.

Licznik odwiedzin

© 2009-2019 by GPIUTMD

Biuro Poselskie Posła na Sejm RP Stanisława Piotrowicza

38-400 Krosno, ul. Słowackiego 4
 tel./fax 134202690

mail do biura: biuro@poselpiotrowicz.pl

mail: Stanislaw.Piotrowicz@sejm.pl

© 2017 Poseł Stanisław Piotrowicz